HERCULES, adının hakkını veren bir sistemdir: ağır yük kapasiteli, hareketli ve aydınlatmalı kumaş çatı. Kalın kesitli, 8 odacıklı ray profili ve metrekaresi 850 gram olan sertifikalı 3D Blockout membranıyla, standart kumaş pergolaların zorlandığı büyük ölçekli ve zorlu koşullu projeler için geliştirilmiştir.

Belgeli dayanıklılık
HERCULES’in kumaşı laboratuvar raporuyla konuşur. Kullanılan 3D Blockout membranın her değeri uluslararası test standartlarına bağlanmıştır:
- Toplam ağırlık 850 gr/m² (±15 gr) — 400 gr dokuma + 450 gr PVC kaplama (TS 1534 / DIN EN ISO 2286-2)
- Kopma dayanımı 3000 N atkı / 2300 N çözgü (ISO 13934-1)
- Yırtılma dayanımı 250 N / 250 N (ISO 13937-2)
- Alev yürümezlik: ISO 6941 / TS 3596 / DIN B2 / M2 EN 1500-1
- Çalışma sıcaklığı -30 °C ile +70 °C arası
- Renk haslığı 6-7 (BS EN ISO 105-B02), ışık haslığı min. 6 — güneşte solmaya karşı belgeli
- CE işareti ve TS 257 EN 20811; üretim ISO 9001, ISO 14001 ve ISO 27001 belgeli, TSE onaylı (TS 10978)
Kumaşın ham PVC yapısı; germe, çekme, gevşeme, su geçirgenliği ve alev yürümezlik yönünden kimyasal yapı destekleyicileriyle ayrıca güçlendirilmiştir.
Öne çıkan özellikler
- 110 × 150 × 2,5 mm kesitte, kalın seri, 8 odacıklı taşıyıcı ray — yük taşıma gereksinimi yüksek uygulamalar için tasarlanmıştır.
- Ana taşıyıcılar arasında özel üretim, zıt yönlü kumaş taşıyıcı ve aydınlatma profilleri çalışır; biriken yükü ana taşıyıcı dışında da paylaştırır.
- 64 mm’lik destek profili, itme-çekme ve motor hareketlerinde direnç görevi görür.
- Aydınlatma profilleri sistemle aynı yükseklik yapısındadır; eski tip ışık uygulamalarında görülen sızma sorunlarını ortadan kaldırır ve montajı hızlandırır.
- 158,2 × 125 × 2,2 mm oluk profili derinliği ve yük direnciyle suyu güvenle toplar; toplanan su 110 × 145 mm alüminyum ön direklerin içinden dışarı aktarılır.
- Kumaş eni 250, 300 veya 320 cm olarak üç seçenekte üretilir; lak kaplama tek taraflı standart, çift taraflı opsiyoneldir (akrilik / PVDF / silver).
- Sistem radyo frekans kumandalı motorla tek tuşla açılıp kapanır.
Teknik özellikler
| Sistem tipi | Ağır yük kapasiteli, hareketli ve aydınlatmalı kumaş çatı |
| Taşıyıcı ray profili | 110 × 150 × 2,5 mm, kalın seri, 8 odacıklı, tek yan kanallı |
| İki ray arası açıklık | Maksimum 3,75 m (bağımsız her cephe) |
| Kumaş | 3D Blockout — PVC kaplı %100 polyester teknik iplik (1100 dtex, 8/8 dokuma) |
| Kumaş ağırlığı | 850 gr/m² (±15) — TS 1534 / DIN EN ISO 2286-2 |
| Kopma / yırtılma | 3000 N / 2300 N (ISO 13934-1) — 250 N / 250 N (ISO 13937-2) |
| Sıcaklık dayanımı | -30 °C / +70 °C |
| Alev yürümezlik | ISO 6941 / TS 3596 / DIN B2 / M2 EN 1500-1 |
| Kumaş eni | 250 / 300 / 320 cm |
| Destek profilleri | 30 × 56,5 × 1,6 mm ve 64 × 59 × 1,6 mm — kumaş taşıyıcı + aydınlatma |
| Oluk / ön direk | 158,2 × 125 × 2,2 mm oluk — 110 × 145 mm alüminyum direkten tahliye |
| Motor | Radyo frekans kumandalı motor sistemi |
| Belgeler | CE · TS 257 EN 20811 · ISO 9001 · ISO 14001 · ISO 27001 · TSE (TS 10978) |
Kesin ölçü, konfigürasyon ve performans değerleri; açıklık, kullanım yeri ve maruz kalınan koşullara göre projeye özel belirlenir.

Kimler için uygundur?
- Yük ve dayanım hesabının kritik olduğu büyük ölçekli ticari projeler
- Restoran, otel ve etkinlik alanlarının geniş dış mekân örtüleri
- Yangın güvenliği belgesi istenen kurumsal ve kamusal projeler — alev yürümezlik standartları belgeli
- Sert kış ve sıcak yaz arasında çalışacak sistemler (-30 / +70 °C)
- Şartname ve sertifika dosyası talep eden mimarlar ve müteahhitler
Montaj süreci
Süreç; keşif ve ölçülendirme, kumaş eni ve renk seçimi, üretim, montaj ve montaj sonrası kontrol adımlarıyla ilerler. Ağır yük sınıfında ray hizası, zemin ankrajı ve yük planlaması keşif aşamasında projeye özel hesaplanır. Keşif ücretsizdir.
Bakım ve kullanım ömrü
Kumaş yüzeyin mevsim geçişlerinde temizlenmesi ve oluk hattının yaprak, toz gibi birikintilerden arındırılması yeterlidir. PVC kaplı membran, kaplaması ve kimyasal destekleyicileri sayesinde solmaya, su geçirgenliğine ve yosunlanmaya karşı uzun ömürlüdür. Motor ve hareket profillerinin yılda bir kez kontrolü önerilir.
Sıkça sorulan sorular
HELEN ile HERCULES arasındaki fark nedir?
İkisi de kumaş tavanlı hareketli sistemdir. HELEN standart ölçülü mekânlarda konfor ve ambiyansa odaklanır. HERCULES ise ağır hizmet sınıfıdır: daha kalın ve 8 odacıklı ray, metrekaresi 850 gram sertifikalı membran ve uluslararası test belgeleriyle büyük ölçekli, kurumsal ve zorlu koşullu projeleri hedefler.
Kumaş ne kadar dayanıklı?
Kopma dayanımı 3000 N (ISO 13934-1 ile test edilmiş), çalışma aralığı -30 °C ile +70 °C. Bu değerler pazarlama ifadesi değil, laboratuvar raporuna bağlı sertifika verileridir.
Yangın güvenliği isteyen projelerde kullanılabilir mi?
Kumaş, ISO 6941 / TS 3596 / DIN B2 / M2 EN 1500-1 alev yürümezlik standartlarına göre üretilir. Proje şartnamenizde istenen belge seti keşif sırasında paylaşılır.
Aydınlatma sonradan mı eklenir?
Hayır, sistemin ayırt edici özelliklerinden biri budur: aydınlatma profilleri taşıyıcı yapıyla aynı yükseklikte, sisteme entegre tasarlanmıştır. Sızma sorunu oluşturmaz ve montajı hızlandırır.
Yapılandırma ve tamamlayıcılar
Sistem; entegre aydınlatma, yan cam veya perde kapatma ve ısıtıcı gibi tamamlayıcı bileşenlerle birlikte yapılandırılabilir. Kumaş eni ve lak kaplama seçenekleri projeye göre belirlenir.
HERCULES, Kumaş Tavanlı Retractable Pergola ailesinin ağır hizmet sınıfındaki modelidir ve Gölgelendirme ve Güneş Kontrol Sistemleri kategorisinde yer alır.
HERCULES için ücretsiz keşif talep edin →
Ücretsiz Keşif ve Ölçü Talep Edin
Projenizin ölçülerini ve ihtiyaçlarını paylaşın; uygun sistemi birlikte belirleyelim.